जापानमा ८० भन्दा बढी उमेरका जनसंख्या १० प्रतिशत नाघ्यो

खबर बुक
  • ख-
  • ख+

टोकियो, २ असोज । आफ्नो देशमा बसोबास गर्ने वृद्धवृद्धाको जनसंख्यालाई लिएर जापान सधैं चर्चामा रहन्छ। विश्वका अन्य देशको तुलनामा यहाँ सबैभन्दा बढी वृद्धवृद्धाको बसोबास छ । एक प्रतिवेदनले यो देशको जनसङ्ख्याको १० प्रतिशतभन्दा बढी ८० वर्ष वा सोभन्दा बढी उमेरका ज्येष्ठ नागरिक रहेको खुलासा गरेको छ ।

सिएनएनका अनुसार अनुसार नयाँ आधिकारिक तथ्याङ्कले देखाएको छ कि १० प्रतिशत भन्दा बढी जापानीजहरू पहिलो पटक ८० वा माथिको उमेर पार गरेका छन्। योसँगै जापानमा ६५ वर्ष वा सोभन्दा बढी उमेरका मानिसको संख्या २९ दशमलव १ प्रतिशत पुगेको छ । जापानको गृह मन्त्रालयले आफ्नो प्रतिवेदनमार्फत यसको जानकारी दिएको हो ।

६५ वर्ष वा सोभन्दा माथिका मानिसको सङ्ख्याका आधारमा इटाली दोस्रो स्थानमा छ । यहाँ यो उमेर समूहको संख्या २४ दशमलव ५ प्रतिशत रहेको छ । योसँगै फिनल्याण्ड तेस्रो स्थानमा छ । जहाँ यस उमेर समूहका व्यक्तिहरूको संख्या २३.६ प्रतिशत छ।

‘जापानमा विश्वमा सबैभन्दा बढी वृद्ध जनसंख्या रहेको छ,’ मन्त्रालयले एक प्रेस विज्ञप्तिमा भनिएको छ, ‘हामी तपाईलाई भनौं कि दशकौं देखि जापानले आफ्नो जनसंख्या घट्दै र बुढ्यौली देखेको छ। वास्तवमा यसो हुनुको पछाडि देशका युवाहरूले अस्थिर जागिर र आर्थिक कठिनाइका कारण विवाह र सन्तानमा ढिलाइ भइरहेका कारण देशको जनसङ्ख्या नबढिरहेको हो ।’ अहिले जापानमा जन्मदर बढाउने प्रयास निरन्तर भइरहेका छन् तर त्यसको प्रभाव सतहमा देखिएको देखिँदैन ।

सन् २०४० सम्ममा जापानमा ज्येष्ठ नागरिकको संख्या ३४‍.८ प्रतिशत पुग्ने एक प्रतिवेदनले दाबी गरेको छ । गत वर्ष जापानमा जन्मिएका शिशुको संख्या ८ लाखभन्दा कम रहेको थियो । प्रतिवेदनअनुसार जापानमा ९० लाखभन्दा बढी वृद्धवृद्धा काम गरिरहेका छन्, जुन कुल श्रमशक्तिको १३.६ प्रतिशत हो। यसको मतलब जापानमा सात कामदार मध्ये एक जना वृद्ध कामदार हुन्।

न्युज कारखाना

कुनै सल्लाह, सुझाव वा प्रतिकृयाको लागि khabarbook.com@gmail.com मा इमेल पठाउन सक्नुहुन्छ ।
प्रतिक्रिया दिनुहोस्